Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We have a solution of protein that has a concentration of 0.25 mg/ml. a.We need

ID: 883303 • Letter: W

Question

We have a solution of protein that has a concentration of 0.25 mg/ml.

a.We need 20 g of the protein for an experiment. What volume of the protein solution do we need?

b.Suppose we want a solution containing 150 g of the protein at a concentration of 0.50 mg/ml. To do this we will first evaporate the liquid from enough of the protein solution to get 150 g. How much solution do we need to start with? How much H2O do we add to get the desired concentration?

d.Suppose we want 1 ml of a 10 g/ml solution. How much H2O and protein stock must we add to get this?

e.Suppose we want 100 l of a 0.1 g/l solution. How much H2O and protein stock must we add to get this?

Explanation / Answer

a)
density = 0.25 mg/ml
mass = 20 gm = 20000mg
volume required = mass/ density
                        = 20,000/0.25
                        =80,0000 mL
                        = 80 L
Answer: 80 L

b)
density = 0.25 mg/ml
mass = 150 gm = 150000mg
volume required = mass/ density
                        = 150,000/0.25
                        =600,0000 mL
                        = 600 L
To start with we need 600 L of solution.

Final:
density = 0.5 mg/ml
mass = 150 gm = 150000mg

volume required = mass/ density
                        = 150,000/0.5
                        =300,0000 mL
                        = 300 L
We need 300 L of H2O.

d)
you need 1*10=10 gm of protein
density = 0.25 mg/ml
mass = 10 gm = 10.000mg
volume required = mass/ density
                        = 10,000/0.25
                        =40,0000 mL
                        = 40 L
To start with we need 40 L of solution.
Final:
density = 10 g/mL
mass = 10 gm

volume required = mass/ density
                        = 10/10
                        =1 mL
                      
We need 1 mL of H2O

e)
you need 100*0.1=10 gm of protein
density = 0.25 mg/ml
mass = 10 gm = 10.000mg
volume required = mass/ density
                        = 10,000/0.25
                        =40,0000 mL
                        = 40 L
To start with we need 40 L of solution.
Final:
density = 0.1 g/l
mass = 10 gm

volume required = mass/ density
                        = 10/0.1
                        =100 L
                      
We need 100 L of H2O

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote