We have a small magnet with a magnetic moment of m = 0.1 Am2 (remember: magnetic
ID: 1385150 • Letter: W
Question
We have a small magnet with a magnetic moment of m = 0.1 Am2 (remember: magnetic moment is defined as m = IA).
N = 100 circular loops of a single wire. A single loop has a radius of 10 cm.
The wire has a circular cross section with a 0.5 mm radius. The coiled wire is made of copper.
1) What is the total resistance of the total length of coiled wire? The magnet is dropped, north pole first, from a height of 2 meters above the coil. The coils are oriented so that the magnet should pass straight through the middle.
Falling Magnet z - Distance from coils CoilsExplanation / Answer
Here ,
total length of copper wire , L = 100 * 2*pi*0.10
L = 62.82 m
Now, resistance of copper wire= resistivity * length /area
resistance of copper wire = 1.68 *10^-8 * 62.82 /(pi*0.0005^2)
resistance of copper wire= 1.344 Ohm
the resistance of copper wire is 1.344 Ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.