One cubic foot of lead weighs 708 pounds. Calculate its density in g ml 7. What
ID: 883043 • Letter: O
Question
One cubic foot of lead weighs 708 pounds. Calculate its density in g ml 7. What is the volume in cubic feet of 4.50 metric tons of lead? 8. The mass of the Kohnur Dimond is 108 carats. If the density of diamond is 3.51 g ml., what is the volume of this gem? (1 carat -3,09 grains, 7000 grains 1 pound, 16 ounces- 1 pound, and 453.6 g-1 pound.) 9. Pure gold has a density of 193g ml. at room temperature. Ifa 0.779 ml. sample of gold was found to have a mass of 12.3 g, what can be concluded about the composition of the sample?Explanation / Answer
Answer –
6) Given, mass of lead = 708 pound, volume = 1ft3
First we need to convert the given mass of lead pound to gram
We know,
1 pound = 453.6 g
So, 708 pound = ? g
= 708 pounds * 453.6 g / 1 pounds
= 3.21*105 g
In the second step we need to convert given volume ft3 to mL
We know
1 ft3 = 28316.85 mL
Now we have mass in gram and volume in mL, we also know the formula for calculating density
Density = mass / volume
= 3.21*105 g / 28316.85 mL
= 11.34 g/mL
7) Given, mass of lead = 4.50 metric tons, volume = ?
We need to calculate the given mass metric ton to gram
We know
1 metric ton = 1*106 g
So,4.50 metric ton = ?
= 4.5*106 g
We already calculate the density of lead and it is 11.34 g/mL
So, volume = mass / density
= 4.5*106 g / 11.34 g.mL-1
= 3.96*105 mL
Now we need to converted mL to ft3
We know,
28316.85 mL = 1 ft3
So, 3.96*105 mL = ?
= 3.96*105 mL * 1 ft3 / 28316.85 mL
= 14.01 ft3
8) Givn, mass of diamond = 108 carats , density = 3.51 g/mL
We also given,
1 carats = 3.09 grains
7000 grains = 1 pound
1 pound = 453.6 g
Now we need to convert the given mass carat to gram
= 108 carats * 3.09 grains/1 carats * 1pound / 7000 grains * 453.6 g / 1 pounds
= 21.63 g
, so volume = mass / density
= 21.63 g / 3.51 g.mL-1
= 6.16 mL
9) Given, density of pure gold = 19.3 g/mL,
Volume = 0.779 mL , mass of gold = 12.3 g for another sample of gold
We need to calculate the density of gold
We know,
Density = mass / volume
= 12.3 g / 0.779 mL
= 15.78 g/mL
We are given pure gold density is and it is 19.3 g/ml and given sample gold density is 15.78 g/mL, so the given sample is not pure gold.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.