Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an ex

ID: 882504 • Letter: T

Question

The oxidation of copper(I) oxide, Cu2O(s), to copper(II) oxide, CuO(s), is an exothermic process.

The change in enthalpy upon reaction of 91.36 g of Cu2O(s) is -93.22 kJ. Calculate the work, w, and energy change, ?Urxn, when 91.36 g of Cu2O(s) is oxidized at a constant pressure of 1.00 bar and a constant temperature of 25 °C.

e oxidation of copper(I) oxide, Cu20(s), to copper(lI) oxide, CuO(s), is an exothermic process. 2Cu2o(s) +02(g) 4Cuo(s) The change in enthalpy upon reaction of 91.36 g of Cu20(s) is -93.22 kJ Calculate the work, w, and energy change, AUrxn, when 91.36 g of Cu20(s) is oxidized at a constant pressure of 1.00 bar and a constant temperature of 25 °C. Number Note that AExn is sometimes used Number L as the symbol for energy change kJ LV rxn- k.J w= instead of AUxn. Tools

Explanation / Answer

Solution :-

Balanced reaction equation

2Cu2O(s) + O2(g) ---- > 4 CuO(s)

91.36 g Cu2O gives -93.22 kJ heat

Work = ?

Change in energy Delta U =?

Pressure = 1 bar = 0.9869 atm

Temperature = 25 C +273 = 298 K

Lets first calculate the moles of the Cu2O

Moles = mass / molar mass

Moles of Cu2O = 91.36 g / 143.091 g per mol = 0.63847 mol Cu2O

Now lets calculate the moles of the O2

1 mol O2 = 2 mol Cu2O

0.63847 mol Cu2O* 1 mol O2 / 2 mol Cu2O = 0.31923 mol O2

Now lets calculate the volume of the O2 using the ideal gas equation

PV= nRT

Where n = moles , P=pressure , T= Kelvin temperature , V= volume in L and R= gas constant (0.08206 L atm per K. mol )

V= nRT/P

V= 0.31923 mol * 0.08206 L atm per K. mol * 298 K / 0.9869 atm

V= 7.91 L atm

Now lets convert L atm to Joules

7.91 LK atm * 101.325 J / 1 L atm = 801 J

Convert Joules to kJ

801 J * 1 kJ / 1000 J = 0.801 kJ

Therefore the amount of work done = 0.801 kJ

Now lets calculate the change in the energy of the system

Delta U= q+W

q= -93.22 kJ

delta U = -93.22 kJ + 0.801 kJ

Delta U = -92.42 kJ

Therefore change in the energy = - 92.42 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote