Titration of 20.00mL of HC2H3O2(aq) of M=.500M and Ka=1.8x10^-5 with .500M KOH.
ID: 881907 • Letter: T
Question
Titration of 20.00mL of HC2H3O2(aq) of M=.500M and Ka=1.8x10^-5 with .500M KOH.Determine the pH before any OH- is added? Also Determine the pH after the addition of 30.00mL OH- Titration of 20.00mL of HC2H3O2(aq) of M=.500M and Ka=1.8x10^-5 with .500M KOH.
Determine the pH before any OH- is added? Also Determine the pH after the addition of 30.00mL OH- Titration of 20.00mL of HC2H3O2(aq) of M=.500M and Ka=1.8x10^-5 with .500M KOH.
Determine the pH before any OH- is added? Also Determine the pH after the addition of 30.00mL OH-
Determine the pH before any OH- is added? Also Determine the pH after the addition of 30.00mL OH-
Explanation / Answer
1) Determine the pH before
The acetic acid will dissociate as
CH3COOH --> CH3COO- + H+
Inital 0.5 0 0
change -x x x
Equilibrium 0.5-x x x
So Ka = [H+] [CH3COO-] / [CH3COOH]
1.8 X 10^-5 = x2 / (0.5-x)
As Ka is very small we can ignore x in denominator
1.8 X 10^-5 = x2 / 0.5
0.9 X 10^-5 = x2
x = 3 X 10^-3
[H+] = x = 3 X 10^-3
pH = -log [H+] = 2.52
2) after the addition of 30.00mL OH-
Moles of OH- added = molarity X volume = 0.5 X 30 = 15 millimoles
moles of acid present = molarity X volume = 0.5 X 20 = 10 millimoles
Base will neutralize all of the acid
so moles of base used for neutralization = 10 millmoles
so moles of base left = 5 millimoles
so concentration of base left = millimoles / total volume = 5 / 50 = 0.1 M
we know that
pOH = -log[OH-] = -log [0.1]
pOH = 1
so pH = 14- 1 = 13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.