Title: Determining the dissociation of a weak acid using pH Measurements Data: M
ID: 709249 • Letter: T
Question
Title: Determining the dissociation of a weak acid using pH Measurements
Data:
Molarity of unknown acid 1.0 M
NaOH solution: 0.500 M
Volume of Unknown acid, mL: 20.0 mL
Final Buret Reading, mL: 18.2 mL
Initial Buret Reading, mL: 6.25 mL
Volume of NaOH solution, mL: 11.95 mL
Total Volume of solution, mL: .100 mL
pH reading: 4.32
I need to find the following: Calculating Ka of unknown acid
Initial number of moles for HAn(aq) & OH- (aq)
Number of moles at equilibrium: HAn(aq) & An-
Equilibrium concentration, mol L^-: HAn, An- & H3O^+
Ka ?
Please show work so I can understand it
Explanation / Answer
M1 = 0.5M
V1 = 11.95ml
M2 = 1M
V2 = 20ml
total volume = 31.95ml = 0.3195L
pH = -log10[H+]
[H+] = 4.786*10^-5 M
moles = 4.786*10^-5 * 0.1 = 4.786*10^-6 moles
moles of H+ consumed by NaOH = 0.5*0.01195 = 5.975*10^-3 moles
initial moles of H+ = 6.023*10^-3
initial moles of acid = 0.02*1 = 0.02moles
let the acid be HA
HA ---> H+ + A-
at eq 0.02-x x x
and x = 6.023*10^-3
so keq = [H+][A-]/[HA]
keq = x^2/(0.02-x) = 2.595*10^-3..................ANS
initial moles of HA= 0.02moles
initial moles of OH- = 5.975*10^-3 moles
moles of HA at eq = 0.02-6.023*10^-3 = 0.0139 moles
moles of A- at eq = x = 6.023*10^-3 moles
equilibrium concentration
[HA] = 0.0139/0.1 = 0.139 M
[A-] = 6.023*10^-3 / 0.1= 6.023*10^-2M
[H3O+] = 4.786*10^-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.