Given the following values for components of a system, at 298.15K and 1 atm: PCl
ID: 881842 • Letter: G
Question
Given the following values for components of a system, at 298.15K and 1 atm: PCl5, delta H = -374.9 kJ/mol, S = 364.6 J/mol K PCl3, delta H = -287 kJ/mol, S = 311.8 J/mol K Cl2, delta H = 0 kJ/ mol, S = 223 J/mol KCalculate the values for Kp at 298.15K for PCl5 (g) <--> PCl3(g) + Cl2(g) Given the following values for components of a system, at 298.15K and 1 atm: PCl5, delta H = -374.9 kJ/mol, S = 364.6 J/mol K PCl3, delta H = -287 kJ/mol, S = 311.8 J/mol K Cl2, delta H = 0 kJ/ mol, S = 223 J/mol K
Calculate the values for Kp at 298.15K for PCl5 (g) <--> PCl3(g) + Cl2(g) PCl5, delta H = -374.9 kJ/mol, S = 364.6 J/mol K PCl3, delta H = -287 kJ/mol, S = 311.8 J/mol K Cl2, delta H = 0 kJ/ mol, S = 223 J/mol K
Calculate the values for Kp at 298.15K for PCl5 (g) <--> PCl3(g) + Cl2(g)
Explanation / Answer
We use delta H and delta S of the reaction to calculate delta G
Delta Hrxn = [1mol*delta H PCl3+1 mol* delta H Cl2]-[1 mol * delta H PCl5]
=[1 mol * -287 kJ/mol + 1 mol * 0 ]-[1 mol * -374.9 kJ/mol]
= -287 kJ – (-347.9 kJ)
= 60.9 kJ
= 60900 J
Delta Srxn = [1mol*delta S PCl3+1 mol* delta S Cl2]-[1 mol * delta S PCl5]
= (1mol * 311.8 J per K per mol + 1 mol * 223 J per K per mol )
-(364.6 J per K per mol )
= 170.2 J per K
We know
Delta G = Delta H – T delta S
T = 298.15 K
Delta G = 60900 J – 298.15 K * 170.2 J per K
= 10154.87 J
We get kp for this reaction by using following equation
Delta G = -RTlnKp
Here R = 8.314 J per K per mol
10154.87 J = - ( 8.314 J per K per mol * 298.15 K * ln K )
-4.097 = ln K
Lets take exp of both side
0.01663 = K
Kp of this reaction = 0.01663
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.