A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaO
ID: 879271 • Letter: A
Question
A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaOCl in a commercial bleaching solution that was found in the basement of an abandoned house. The student diluted 50.00 mL of commercial bleaching solution to 250 mL in a volumetric flask, and titrated a 20-mL aliquot of the diluted bleaching solution. The titration required 35.46 mL of 0.1052M Na2S2O3 solution. A faded price label on the gallon bottle read $0.79. The density of the bleaching solution was 1.10 g/mL
Determine the volume of commercial bleaching solution present in the diluted bleaching solution titrated
Explanation / Answer
The volume of bleaching solution in the diluted solution is
50mL of bleaching solution in 250mL = 1/5th of original solution
so 20mL of 250mL = 1/12.5
so, Volume = 50 mL X (1/5) X (1/12.5)= 0.8 mL of original in dilution
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.