Experiment Background: Standardization of 0.01 M Potassium Permanganate Solution
ID: 877059 • Letter: E
Question
Experiment Background:
Standardization of 0.01 M Potassium Permanganate Solution Obtain approximately 75 mL of un-standardized 0.01 M KMnO4 solution.
Reactions: 2MnO4- + 5C2O4 2- + 16H+ >>> 2Mn 2+ + 10CO2 + 8H2O
MnO4- + 8H+ +5Fe2+ >>>>> Mn2+ + 5 Fe 3+ + 4H2O
The optimal amount of titrant is around 20.00 mL. In this experiment the titrant has an approximate molarity of 0.01 M MnO4- and you use very pure K2C2O4• H2O to determine the molarity more precisely. Based on the optimal amount of titrant and its approximate molarity, how much pure K2C2O4• H2O should be your target mass?
Please Explain how to set up this calculation and Show any work.
Explanation / Answer
Given data
Molarity of MnO4- = 0.01 M
Volume of MnO4- = 20.0 ml
Mass of K2C2O4.H2O = ?
Lets first calculate the moles of the MnO4- using its volume and molarity
Moles = molarity * volume in liter
Moles of MnO- = mol per L * 0.020 L
= 0.0002 mol MnO4-
Now using the mole ratio of the balanced reaction lets calculate the moles of C2O42-
2MnO4- + 5C2O4 2- + 16H+ -------- > 2Mn 2+ + 10CO2 + 8H2O
Mole ratio of the MnO4- to C2O42- is 2 : 5
Therefore moles of C2O42- are calculated as follows
(0.0002 mol MnO4- * 5 mol C2O42- ) / 2 mol MnO4- = 0.0005 mol C2O42-
So moles of K2C2O4 needed are 0.0005 moles
Now lets convert this moles to the mass of K2C2O4.H2O
Mass = moles * molar mass
Molar mass of K2C2O4.H2O = 184.23 g per mol
Lets put the values in the formula and calculate mass of K2C2O4.H2O
mass of K2C2O4.H2O = 0.0005 mol * 184.23 g per mol
= 0.0921 g K2C2O4.H2O
So the target mass of the K2C2O4.H2O = 0.0921 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.