Be sure to answer all parts. The equilibrium constant, K for the formation of ni
ID: 875629 • Letter: B
Question
Be sure to answer all parts. The equilibrium constant, K for the formation of nitrosyl chloride from nitric oxide and chlorine, is 6.5 x 10^4 at 35 degree C. Calculate K for this reaction, and determine whether the reaction will proceed to the right or to the left to achieve equilibrium when the starting pressures arP NO = 1.01 atm, PCl2 = 0.42 atm, and NOCl = 1.76 atm. x 10 (Enter your answer in scientific notation.) reaction will proceed to the right reaction is at equilibrium reaction will proceed to the leftExplanation / Answer
Kc = 6.5 x 10^4
T = 35 +273 = 308K
R= 0.0821 L-atm /K mol
Kp = Kc (RT)Dn
Dn = product moles - reactant moles
= 2 - (2+1)
= -1
Kp = Kc (RT)Dn
= 6.5 x 10^4 (0.0821 x 308 )-1
=2570.5
= 2.57 x 10^3
Kp = 2.57 x 10^3 --------------------------------------------(answer in the above box)
2 NO (g) + Cl2 (g) --------------------------> 2 NOCl (g)
1.01 0.42 1.76
reaction quotient (Qp) = P2NOCl/P2NO x PCl2
= (1.76)^2 / (1.01)^2 (0.42)
= 7.23
Kp > Qp
reaction will proceeds to the right (product side) ----------------------------(answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.