A wood burning stove was advertized as \"energy efficient\" by the manufacturer
ID: 875464 • Letter: A
Question
A wood burning stove was advertized as "energy efficient" by the manufacturer is used for one day in a 16.5 X 16.5 X 8.5 ft room with a ventilation rate of 0.5 ACH. After 18 hours the CO concentration in the room is 4 ppmv and stays at that level for the remaining 6 hours. Assume a room temperature and pressure of 10 degrees C and 1 atm, negligible concentrations of CO in the ventilation air and room initially, and a CO decay rate coefficient of 0.000006 s^-1. Determine the emission rate (in micrograms/s) of the wood burning stove.
Explanation / Answer
See emission rate is given by following equation
dN/N = -kdt
dN/4 = 0.000006 x 6
dN = 0.000144
dN/dt = 0.000144/18 = 8 x 10^-6 micrograms/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.