A woman weighing 620 N does a handstand dive from the 10 m diving platform. Afte
ID: 1506216 • Letter: A
Question
A woman weighing 620 N does a handstand dive from the 10 m diving platform. After she leaves the platform (position A), she has an angular momentum of 85 kg m2/s and a radius of gyration of 0.75 m. What is her angular velocity in radians per second and in revolutions per second at position A? (Hint: 2? radians equals 1 revolution.) If she assumes a tuck position, reducing her radius of gyration to 0.35 m in position B, what will her angular velocity be in rad/s and rev/s?
Angular velocity in radians per second at A______________
Angular velocity in revolutions per second at A ______________
Angular velocity in radians per second at B ______________
Angular velocity in revolutions per second at B ______________
10 mExplanation / Answer
here,
weight of woman , w = 620 N
mass , m = w/g
m = 63.27 kg
angular momentum , L = 85 kg.m^2/s
radius of gyration , ra = 0.75 m
rb = 0.35 m
at A
Ia * wa = L
m * ra^2 * wa = L
63.27 * 0.75^2 * wa = 85
wa = 2.39 rad/s
the angular velocity at A is 2.39 rad/s and 0.38 rev/s
using conservation of angular momentum
L = Ia * wa = Ib * wb
85 = m * rb^2 * wb
85 = 63.29 * 0.35^2 * wb
wb = 10.96 rad/s
the angular velocity at B is 10.96 rad/s
the velocity in rev/s is 1.75 rev/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.