The answer to # of atoms is 0.033*10^24 cm^-3 The answer to linear attenuation i
ID: 874458 • Letter: T
Question
The answer to # of atoms is 0.033*10^24 cm^-3
The answer to linear attenuation is 0.46 cm^-1
The answer to half thickness is 1.5 cm
Please derive answer and show all work.
5.6 The element lead, M = 207.2, has a density of 11.35 g/cm^3. Find the number of atoms per cubic centimeter. If the total gamma ray cross section at 3 MeV is 14 barns, what an the linear attenuation coefficient and the half-thickness? The answer to # of atoms is 0.033*10^24 cm^-3 The answer to linear attenuation is 0.46 cm^-1 The answer to half thickness is 1.5 cm Please derive answer and show all work.Explanation / Answer
molar mass of lead = 207.2 g
density = 11.35 g/cm^3
So,
number of atoms per cm^3 = ( density / molar mass) * Avogadro constant
number of atoms per cm^3 = (11.35 / 207.2) * 6.022 x 10^23 cm^-3
number of atoms per cm^3 = 0.33 x 10^23 cm^-3 = 0.033 x 10^24 cm^-3
Now,
14 barns = 14 * 1 x 10^-24 cm^2 = 14 x 10^-24 cm^2
Now linear attenuation coefficient = Number of atoms * 14 barns = 0.033 x 10^24 cm^-3 x 14 x 10^-24 cm^2
linear attenuation coefficient = 0.462 cm^-1
Now ,
For half thickness,
t(1/2) = - ln(0.5) / (mass attenuation coeff * density)
mass attenuation coefficent = linear attenuation coefficient / density
t(1/2) = - ln(0.5) / (linear attenuation coefficient)
t(1/2) = 0.6931 / 0.462 = 1.5 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.