The answer is not 0.0693 kg/m^3. Kindly help out with this. A plastic \'\'boat\'
ID: 1404932 • Letter: T
Question
The answer is not 0.0693 kg/m^3. Kindly help out with this.
A plastic ''boat'' with a 25 cm^2 square cross section floats in a liquid. One by one, you place 50-g masses inside the boat and measure how far the boat extends below the surface. Your data are as follows: Graphing either m versus d or d versus m gives a straight line. In the graph shown above, we chose to plot d on the vertical axis and m on the horizontal axis. From the equation for the line of best fit given, determine the density p of the liquid Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
M = mass of the boat
for m = 0
d1 = 0.01 m
buoyancy force = Fb1 = D*A*d1*g = M*g
for m = 50g
d2 = (0.374*0.05)+0.01 = 0.0287 m
Fb2 = D*A*d2*g =(M+m)*g
therefore
Fb2 - Fb1
D*A*(d2-d1) = m
D = m/(A*(d2-d1))
D = 0.05/(0.0025*(0.0287-0.01))
D = 1069.52 kg/m^3 <<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.