The answer is B but do not know how they are getting to the answer. Please expla
ID: 524127 • Letter: T
Question
The answer is B but do not know how they are getting to the answer. Please explain process. Thank you.
Consider the equilibrium represented as A(aq)e2B(aq) which has a Ko 4.0. If 2.0 mol A and 3.0 mol B are introduced into a 1.0 L flask, what change(s) in concentrations (if any) will occur in time? CA) System is not at equilibrium so [A] increases and B increases (B) System is not at equilibrium so Al increases and B decreases (C) System is not at equilibrium so A decreases and IB] increases (D) System is not at equilibrium so A decreases and B decreases (E) System is at equilibrium so Al and B both remain unchanged.Explanation / Answer
Initially,
[A] = number of mol of A / volume
= 2.0 mol / 1.0 L
= 2.0 M
[B] = number of mol of A / volume
= 3.0 mol / 1.0 L
= 3.0 M
Qc = [B]^2 / [A]
= (3.0)^2 / [2.0]
= 4.5
Kc = 4.0
Since Qc is greater than Kc, reaction will move in backward direction to reach equilibrium
So, [B] will decrease and [A] will increase
Answer: B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.