The answer choices that you have for part 1 are .1664,.3228,.0160,.5000 The answ
ID: 3330000 • Letter: T
Question
The answer choices that you have for part 1 are .1664,.3228,.0160,.5000
The answer choices that you have for part 2 are .2357,.4714,.4992,.0160
Of the 21.4 million U.S. firms without paid employees, 32% are female owned. [Data source: U.S. Census Bureau; data based on the 2007 Economic Census.] A simple random sample of 408 firms is selected. Use the Distributions tool to help you answer the questions that follow Normal Distribution Mean = 0.22 Standard Deviation = 0.025 0.290.300.3 0.32 0.33 0.34 0.35 0.360.37 The probability that the sample proportion is within ±.01 of the population proportion is Suppose the sample size is increased to 808. The probability that the sample proportion is within ±.01 of the population proportion is nowExplanation / Answer
Ans:
When n=408
standard deviation=sqrt(0.32*(1-0.32)/408)=0.0231
z=0.01/0.0231=0.43
P(z<=0.43)-P(z<=0.43)=0.6664-0.3336=0.3328
when n=808
standar deviation=sqrt(0.32*(1-0.32)/808)=0.0164
z=0.01/0.0164=0.6098
P(z<=0.61)-P(z<=-0.61)=0.7291-0.2709=0.4581
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.