Liquid Vitamin C, (ascorbic acid) C6H806, readily reacts with atmospheric oxygen
ID: 871540 • Letter: L
Question
Liquid Vitamin C, (ascorbic acid) C6H806, readily reacts with atmospheric oxygen, O2, to form liquid dehydroascorbic acid, C6H6O6 and water
A: explain why this is a chemical reaction
B: Write a balanced equation for this reaction
C: How many mole of oxygen gas is required to react with 1000.00 mg of Vitamin C
D:Would 1.00g of oxygen be enough to completly react with the 1000.00 mg of Vitamin C, explain your answer by determining the limiting reagent
E: What is the theoretical yield of dehydroascorbic acid for the reaction of 1000.00 mg of Vitamin C with 1.00g of oxygen
Explanation / Answer
A) it is oxidation - reduction reaction . two H atoms are lost by Vitamic C . that means it is reduced .
ascorbic acid reduced form is dehydroascorbic acid. so this is chemical reaction
B) C6H8O6 + 1/2O2 ---------------------> C6H6O6 + H2O
C) 1 mole Vitamin C = 1/2 mole O2
2 mole Vitamin C = 1 mole O2
2 x 176 g = 1 mole O2
352g Vitamin C = 1 mole O2
1000 x10^-3 g = x ??
moles of Oxygen required = x = 2.84 x 10^-3
D) 352g Vitamin C = 1 mole O2
352g Vitamin C = 32 g O2
? y = 1 g O2
y = 352/32= 11
y = vitamine C = 11g
Vitamine C= 11000mg
so for 1 g of O2 11000g Vitamine C required .
E) C6H8O6 + 1/2O2 ---------------------> C6H6O6 + H2O
176 x 10^3 g -----------------------> 174 x 10^3
11000mg---------------------------> ?
yield = 174 x 10^3 x 11000/176 x 10^3
= 10875
theoretical yield =10875mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.