Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Be sure to answer all parts. The vapor pressure of ethanol (C2H5O11) at 20 degre

ID: 870035 • Letter: B

Question

Be sure to answer all parts. The vapor pressure of ethanol (C2H5O11) at 20 degree C is 44 mmHg, and the vapor pressure of methanol (CH3O11) at the same temperature is 94 mmHg. A mixture of 27.5 g of methanol and 44.5 g of ethanol is prepared and can be assumed to behave as an ideal solution. Calculate the vapor pressure of methanol and ethanol above this solution at 20 degree C. Be sure to report your answers to the correct number of significant figures. calculate the mole fraction of methanol and ethanol in the vapor above this solution at 20 degree C.

Explanation / Answer

Let us denote ethanol by the subscript A and methanol by the subscript B

Given :

Pure vapor pressure of ethanol, PAo = 44 mm Hg

Pure vapor pressure of methanol, PBo = 94 mm Hg

Moles of ethanol taken, NA = Mass taken / MW = 44.5/46 = 0.967 moles

Moles of methanol taken, NB = Mass taken / MW = 27.5/32 = 0.859 moles

Mole fraction of ethanol, XA = NA/(NA + NB) = 0.53

Mole fraction of methanol, XB = 1 - XA = 0.47

Using Raoult's law of partial pressure,

Vapor pressure of ethanol above solution = PA = PAo*XA = 44*0.53 = 23.32 mm Hg

Vapor pressure of methanol above solution = PB = PBo*XB = 94*0.47 = 44.18 mm Hg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote