A sample of gas occupies a volume of 56.3 mL. As it expands, it does 150.0 J of
ID: 864513 • Letter: A
Question
A sample of gas occupies a volume of 56.3 mL. As it expands, it does 150.0 J of work on its surroundings at a constant pressure of 783 torr. What is the final volume of the gas? The molar heat capacity for carbon monoxide at constant volume is Cv,m = 20.17 J/(K mol). A 11.00-L fixed-volume flask contains CO(g) at a pressure of 2.00 kPa and a temperature of 25.0 degree C. Assuming that carbon monoxide acts as an ideal gas and that its heat capacity is constant over the given temperature range, calculate the change in entropy for the gas when it is heated to 800.0 degree C.Explanation / Answer
a)
p = 783 torr = 104 391 Pa = 104.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.