A sample of chromium weighing 564 g was initially at a temperature of 26.45 degr
ID: 506885 • Letter: A
Question
A sample of chromium weighing 564 g was initially at a temperature of 26.45 degrees C. It required 1207 joules of heat energy to increase the temperature to 30.35 degrees C.A. What is the specific heat capacity of the chromium? B. What is the molar heat capacity of the chromium? C. What is the heat capacity of the chromium? A sample of chromium weighing 564 g was initially at a temperature of 26.45 degrees C. It required 1207 joules of heat energy to increase the temperature to 30.35 degrees C.
A. What is the specific heat capacity of the chromium? B. What is the molar heat capacity of the chromium? C. What is the heat capacity of the chromium?
A. What is the specific heat capacity of the chromium? B. What is the molar heat capacity of the chromium? C. What is the heat capacity of the chromium?
Explanation / Answer
Q = mcdeltaT
where c= specific heat capacity
c = Q/mdeltaT
c = 1207J/564g.(30.35-26.45)°C
c =1207J/564g*3.9°C
c = 1207J/2199.6gC
c = 0.5487J/gC
Specific heat capacity of chromium = 0.5487J/gC
B.moles of chromium = mass of chromium/molar mass of chromium
= 564g/52g/mol = 10.85moles
Molar heat capacity = specific heat capacity/moles =0.5487J/gC /10.85moles = 0.051J/gCmol
C.Heat capacity = Mass*specific heat capacity
= 564g*0.5487J/gC = 309.5J/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.