Text for Accessibility: 2. What is the oxidation number and coordination number
ID: 864040 • Letter: T
Question
Text for Accessibility: 2. What is the oxidation number and coordination number of rhodium in the coordination compound K[13hCI(OH)(C204)2]
(b) Calculate the number of moles of ethylenediamine in 4.0 g of H2NCH2CH2NH2. (c) Since iron(III) and ethylenediamine react in a 1:3 mole ratio to form [Fe(H2NCH2CH2NH2)3]^3+ (aq), what is the limiting reactant in a mixture of 8.0 mL of 0.40 g/mL of FeCI3.6H2O and 4.0 g of ethylenediamine. (d) How many moles of [Fe(H2NCH2CH2NH2)3]^3+ product do you expect to form, in theory?Explanation / Answer
2) the givne compound is
K[RhCl(OH)(C204)2].6H20
the common oxidation states are
K is +1
OH is -1
Cl is -1
C204 is -2
let Rh be y
now
the overall charge on the compound is 0
so
equating the charges on all the ions to 0
1 + y -1-1 -4 = 0
y = +5
so the oxidation number is +5
now the coordintaion number is the number of ligands attached to the central metal atom
Cl- , OH- are mono ligands
C2042- is biligand .
total ligand sites = 1 + 1 + ( 2 x 2) = 6
so the coordination number of Rh is 6
3)
mass of FeCl3 = conc x volume
= 0.4 x 8
= 3.2 g
moles = mass / molar mass
moles of FeCl3.6H20 = 3.2 / 270
moles of FeCl3.6H20 =0.01185
FeCl3 ----> Fe+3 + 3Cl-
from the above reaction
moles of Fe+3 = moles of FeCl3 = 0.01185
b)
moles = mass / molar mass
moles of ehtylenediamine = 4 / 60 = 0.06667
c)
given 1:3 ratio
so
moles of ethylenediamine required = 3 x moles of Fe+3
= 3 x 0.01185
= 0.0355
but
0.06667 moles of ethylenediamine is present
so
ethylenediamine is in excess
FeCl3.6H20 is limting reagent
d)
from the given reaction
moles of [Fe(H2NCH2CH2NH2)3]3+ formed = moles of Fe+3 reacted = 0.01185
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.