a lead sample with a mass of 15.0g was immersed into a column of water with an i
ID: 863459 • Letter: A
Question
a lead sample with a mass of 15.0g was immersed into a column of water with an initial level of 45.0mL. Then an iron samle with a mass of 15.0g was also immersed into the same cylindeer. what is the new level of the column of water density after the lead and iron samples were added? Lead density = 11.3 g/cm^3 iron density = 7.86 g/cm^3a lead sample with a mass of 15.0g was immersed into a column of water with an initial level of 45.0mL. Then an iron samle with a mass of 15.0g was also immersed into the same cylindeer. what is the new level of the column of water density after the lead and iron samples were added? Lead density = 11.3 g/cm^3 iron density = 7.86 g/cm^3
Lead density = 11.3 g/cm^3 iron density = 7.86 g/cm^3
Explanation / Answer
An object that sinks displaces an amount of fluid that's equal to the object's volume. Since we know the mass and density of the sinking object we can calculate its volume
Mass/volume = density
Volume=mass/ density
Mass of lead =15g,density=11.3g/cm3 volume displaced by lead sample =15g/11.3g/cm3
=1.32cm3
New water level after adding lead sample =45.0+1.32 =46.32 ml
Mass of iron= 15g,density=7.86g/cm3 volume displaced by iron sample=15g/7.86g/cm3
=1.90cm3
New water level after adding iron sample=46.32+1.90=48.22ml.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.