The following data were collected for the rate of disappearance of NO in the rea
ID: 862877 • Letter: T
Question
The following data were collected for the rate of disappearance of NO in the reaction 2 NO(g) + O2(g) ? 2 NO2(g).
(a) What is the rate law for the reaction? (Rate equations take the general form 'rate = k . [A] . [B]'.)
(b) What is the average value of the rate constant calculated from the three data sets?
(c) What is the rate of disappearance of NO when [NO] = 0.0750 M and [O2] = 0.0100 M?
(d) What is the rate of disappearance of O2 at the concentrations given in part (d)?
Experiment [NO] (M) [O2] (M) Initial Rate(M/s) 1 0.0126 0.0125 1.41 10-2 2 0.0252 0.0125 5.64 10-2 3 0.0252 0.0250 1.13 10-1
Explanation / Answer
(a) What is the rate law for the reaction? (Rate equations take the general form 'rate = k . [A] . [B]'.)
rate = k . [NO]^a* [O2]^b
When NO is doubled rate is increased 4times
Rate1/rate2= (1.41/5.64) = (.0126/.0252)^a
So a = 2
Similarly
Rate2/rate3 = (.0564/.113) = (.0125/.0250)^b
So b=1
rate = k . [NO]^2* [O2]
(b) What is the average value of the rate constant calculated from the three data sets?
k = rate/([NO]^2* [O2])
k1 = 0.0141/(.0126^2*.0125)=7105.1 s-1 M-1
k2 = 0.0564/(.0252^2*.0125)=7105.1 s-1 M-1
k3 = 0.113/(.0252^2*.0250)=7117.7 s-1 M-1
Average k = 1/3*(k1+k2+k3) = 7109.3 s-1 M-1
(c) What is the = k . [NO]^2* [O2]
when [NO] = 0.0750 M and [O2] = 0.0100 M?
Rate of reaction = k . [NO]^2* [O2] = 7109.3*(.075)^2*(.01)=0.4 M/s
Rate of disappearance of NO =2*rate of reaction = 2*.4=0.8M/s
(d) What is the rate of disappearance of O2 at the concentrations given in part (d)?
Rate of disappearance of O2 = 1*.4 = 0.4M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.