The following data was obtained from the inventory records of Caleb Company for
ID: 2820536 • Letter: T
Question
The following data was obtained from the inventory records of Caleb Company for the month of March:
March 1 Beginning inventory 1,250 units @ $ 2 each
March 8 Purchased 800 units @ $ 3 each
March 22 Purchased 720 units @ $ 4 each
March 31 Sold 2,400 units
Calculate the cost of goods sold on March 31, using b) FIFO valuation method
c) LIFO valuation method
d) Weighted-average valuation method
Explanation / Answer
a) FIFO Cost of goods sold Units Unit cost Total Sale from beginning inventory 1250 2 2500 Sale from March 8 800 3 2400 Sale from March 22 350 4 1400 2400 6300 Cost of goods sold= $6300 b) LIFO Cost of goods sold Units Unit cost Total Sale from purchase march 22 720 4 2880 Sale form purchase march 8 800 3 2400 Sale from beginning inventory 880 2 1760 2400 7040 Cost of goods sold=$7040 c)Weighted Average cost: Units available for sale= 1250+800+720=2770 Units sold=2400 Average cost per unit= cost of goods available for sale/total units available =(1250*2+800*3+720*4)/2770= 7780/2770=2.81 Cost of goods sold=2400*2.81= $6744
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.