Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brief explanation.thanks. 1 . Which of the antacids tested was the best buy and

ID: 856750 • Letter: B

Question

Brief explanation.thanks.

1 . Which of the antacids tested was the best buy and Why? 2. A Student carried out the same experiment using a bottle of Nick?s Famous Antacid Pills. 1ach bottle cost $ t .00 and contained 48 pills. The pill the student tested weighed 1.462g. After adding 25.0 ml of 0.800-M IICI to the tablet, the student titrated the excess HCI with 3.52 ml Of 1.02-M NaOH. (a) Find the number of moles of HCI added to the tablet. (b) Find the number of moles of NaOH reacted in the titration. (c) Find the number of moles of excess HCI neutralized by NaOH. (d) Find the number of moles of HCl neutralized by the antacid tablet. (e) Find the number of moles of HCI neutralized per penny of antacid tablet. 3. A student added 8.74g of Mg(OH)2 to 306-ml of 1 .OM HCI. Which reactant was the limiting reactant? What was the pH after the reaction was over? Mg(OH)2(s) + 2HCI(aq) Right arrow MgCI2(aq) + 2H20(I)

Explanation / Answer

2 ( a) HCl moles added = M x V = 0.8 x ( 25/1000) = 0.02 ( V should be in liters)

(b) NaOH moles reatced = M xV = 1.02 x 3.52/1000 = 0.00359

(c) excess HCl neutralised = moles of NaoH used = 0.00359

(d) HCl moles neutralised = ( 0.02-0.00359) = 0.0164

(e) 48 pills 1 $ hence 1 pill = 1/48 = 0.02083 $ = 0.02083 x 100 penny = 2 penny rougly per 1 tablet

now HCl moles used for neutralisation 1 tablet = 0.0164 hence 2 penny for 0.0164 moles HCl ,

Hence Hcl used per penny = ( 0.0164/2) = 0.0082

3) Mg(OH)2 moles = mass/ molar mass of Mg(OH)2 = 8.74 / 58.32 = 0.15

HCl moles = M x V = 1 x306/1000 = 0.306

as per balanced equation for 2 moles HCl we need 1 mole Mg(OH)2 , hence for 0.306 moles HCl we need 0.306/2 = 0.153 moles Mg(OH)2 , but we had only 0.15 moles Mg (OH)2 ,

hence Mg(OH)2 is limiting reagent

HCl reacted = 2 x Mg(OH)2 moles = 2 x0.15 = 0.3

excess HCl = HCl moles - HCl moles reacted = 0.306 - 0.3 = 0.006

vol = 306 ml= 0.306 L

[H+] = ( 0.006/0.306) = 0.0196

pH = -log ( 0.0196) = 1.7 is our pH after reaction is over

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote