Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brief questions and answers. Do the following processes a through d require recy

ID: 837742 • Letter: B

Question

Brief questions and answers. Do the following processes a through d require recycle streams and/or purge streams. Give brief reasons.

a. A process is fed 150 moles of nitrogen and 450 moles of hydrogen to make ammonia with a single pass conversion of 100%.

b. A process is fed 110 moles of nitrogen and 300 moles of hydrogen to make ammonia with a single pass conversion of 20%.

c. A process is fed 100 moles of carbon monoxide and 200 moles of hydrogen and 100 moles nitrogen to make methanol with a single pass conversion of 80%.

d. A process is fed 100 moles of carbon monoxide and 200 moles of hydrogen and 100 moles nitrogen to make methanol with a single pass conversion of 100%.

Please give an explanation for each statement

Explanation / Answer

N2 + 3H2 --------> 2NH3

(a) : REQUIRES RECYCLE STREAM

moles of N2 = 150

moles of H2 = 450

since 1 mole of N2 react with 3 moles of H2 to give 2 moles of NH3

THE CONVERSION IS 100 %

so 150 moles of N2 will require 450 moles H2 to give 300 moles of NH3

(b) REQUIRES PURGE STREAM

moles of N2 = 110

moles of H2 = 300

since 1 mole of N2 react with 3 moles of H2 to give 2 moles of NH3

so 110 moles of N2 will require 330 moles H2 to give 220 moles of NH3

hence the limiting reagent is H2...so only 100 moles of N2 will react will 300 moles of H2

THE CONVERSION IS 20 %

so moles of NH3 = 2/3*300 *0.2 = 40 moles

CO+5H2 + N2 --------> CH3OH + 2NH3

(c) REQUIRES PURGE STREAM

moles of CO = 100

moles of H2 = 200

moles of N2 = 100

since 1 mole of CO react with 5 moles of H2 and 1 mole of N2 to give 1 mole of CH3OH

so 100 moles of CO will require 500 moles H2 and 100 moles of N2 to give 100 moles of CH3OH

THE CONVERSION IS 80 %

but limiting reagent is H2

so moles of CH3OH = 1/5 * 200 * 0.8 = 32 moles

(d) REQUIRES RECYCLE STREAM

moles of CO = 100

moles of H2 = 200

moles of N2 = 100

since 1 mole of CO react with 5 moles of H2 and 1 mole of N2 to give 1 mole of CH3OH

so 100 moles of CO will require 500 moles H2 and 100 moles of N2 to give 100 moles of CH3OH

THE CONVERSION IS 100 %

but limiting reagent is H2

so moles of CH3OH = 1/5 * 200 * 1 = 40 moles

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote