Determine the mass of 1 mole of each of the follwoing 1- sucrose, C12H22O11 2-C1
ID: 855485 • Letter: D
Question
Determine the mass of 1 mole of each of the follwoing
1- sucrose, C12H22O11
2-C10H14N2 (nicotine)
3-CO(NH2)2 (urea)
q2/ How many silver atoms are present in a piece of silver jewelry weighing 27.5 gm?
q3/ how many moles of carbon are there in adiamond weighing 2.55 gram?
q4/a- a compound is found to contain 85.6% carbon and 14.4% hydrogen. what is the empirical formula for the compound?
b- the empirical formula of a compound is C2H3, its formula mass is 54 what is the molecular formula for the compound?
Explanation / Answer
1) 342
2) 162
3) 60
q2) 108 grams contain Na
27.5 gms will contain 1.53 X 10^23 atoms
q3) 12 g contains Na
2.55 g will contain 1.27 X 10^23
q4) a) C - 85.6 %
H - 14.4 %
C - 85.6/12 = 7.133/7.33 = 1
H - 14.4 / 1 = 14.4/733 = 2
empirical formula - CH2
b) molecular mass = 54
empirical mass = 27
n = 54/27 = 2
molecular formula C4H6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.