Determine the limiting reactant (LR) and the mass (in g) of nitrogen that can be
ID: 1071933 • Letter: D
Question
Determine the limiting reactant (LR) and the mass (in g) of nitrogen that can be formed from 100.0 g N_2O_4 and 45.0 g N_2H_4. Some possibly useful molar masses are as follows: N_2O_4 = 92.02 g/mol, N_2H_4 = 32.05 g/mol. N_2O_4(l) + 2 N_2H_4(l) rightarrow 3 N_2(g) + 4 H_2O (g) Based on the solubility rules, which of the following will occur if solutions of CuSO_4(aq) and BaCl_2(aq) are mixed? CuCl_2 will precipitate; Ba^2+ and SO_4^2- are spectator ions. CuSO_4 will precipitate; Ba^2+ and Cl^- are spectator ions. BaSO_4 will precipitate; Cu^2+ and Cl^- are spectator ions. BaCl_2 will precipitate; Cu^2+ and SO_4^2- are spectator ions. No precipitate will form. What volume of 0.1409 M NaOH would be required to exactly neutralize 25.00 mL of 0.1713 M H_2SO_4? 2NaOH + H_2SO_4 rightarrow Na_2SO_4 + 2H_2O.Explanation / Answer
23.
from the given data
H2SO4 + 2 NaOH ------> Na2SO4 + 2H2O
from equation , 1 mole H2SO4 = 2 mole NaOH
NO of mole of H2SO4 = M*v = 25*0.1713 = 4.28 mmole
no of mole of NaOH = M*V = 2*4.28 = 8.56 mmole
volume of NaOH required = n/M = 8.56/0.1409 = 60.75 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.