Determine the horizontal and vertical components of the force exerted on the rod
ID: 1450430 • Letter: D
Question
Determine the horizontal and vertical components of the force exerted on the rod by the hinge. F_H = F_V = A person is standing on a section of uniform scaffolding as shown in the figure. The section of scaffolding is L = 1.50 m in length, has a m_s = 20.0 kg mass and is supported by three ropes as shown. Determine the magnitude of the tension in each rope when a person with a weight of W_p = 600 N is a distance d = 0.700 m from the left end. magnitude of T^rightarrow_1 N magnitude of T^rightarrow_2 N magnitude of T^rightarrow_3 NExplanation / Answer
ms =20 kg , WP =600 N , d =0.7 , L = 1.5 m
Net torque about an axis passing through left end is zero
Torque = rxF
ms*9.8*L/2+Wp*d = L*T1*sin(40)
20*0.75*9.8 + 600*0.7 = 1.5*T1*0.643
T1 = 587.9 N
Net force along vertical directio is zer
T2 +T1sin(40)= ms*g+Wp
T2 + (587.9*0.643) = (20*9.8) +(600)
T2 = 418 N
Net force along horizotal direction is zero
T3 = T1 cos(40) = 587.9*cos(40)
T3= 450.4 N
ms =20 kg , WP =600 N , d =0.7 , L = 1.5 m
Net torque about an axis passing through left end is zero
Torque = rxF
ms*9.8*L/2+Wp*d = L*T1*sin(40)
20*0.75*9.8 + 600*0.7 = 1.5*T1*0.643
T1 = 587.9 N
Net force along vertical directio is zer
T2 +T1sin(40)= ms*g+Wp
T2 + (587.9*0.643) = (20*9.8) +(600)
T2 = 418 N
Net force along horizotal direction is zero
T3 = T1 cos(40) = 587.9*cos(40) = 450.4 N
ms =20 kg , WP =600 N , d =0.7 , L = 1.5 m
Net torque about an axis passing through left end is zero
Torque = rxF
ms*9.8*L/2+Wp*d = L*T1*sin(40)
20*0.75*9.8 + 600*0.7 = 1.5*T1*0.643
T1 = 587.9 N
Net force along vertical directio is zer
T2 +T1sin(40)= ms*g+Wp
T2 + (587.9*0.643) = (20*9.8) +(600)
T2 = 418 N
Net force along horizotal direction is zero
T3 = T1 cos(40) = 587.9*cos(40) = 450.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.