4. You have several 1000.0 ml volumetric flasks, a 500g bottle of NaCl and a bot
ID: 855345 • Letter: 4
Question
4. You have several 1000.0 ml volumetric flasks, a 500g bottle of NaCl and a bottle of sucrose (C12H22O11) that is the same size. a. You measure out 100.0g of NaCl, put it into the volumetric flask, dissolve it in water and bring the volume to the mark. What is the concentration of the solution in molarity? b. You want to make sucrose solution with the same molar concentration, how much solid sucrose must you add to the volumetric flask? c. After making up the solutions, you get a phone call. When you get back you find that you did not yet label the flasks and do not remember which is which. What is the easiest way to tell the 2 solutions apart assuming that you have all the equipment you had in lab 8?Explanation / Answer
1] molarity = moles of solute/volume in litres
moles of NaCl = 100/58.44 = 1.711
volume = 1000ml= 1litre
molarity = 1.711/1 = 1.711M
2] 1 mole of sucrose = 342.29gms
1.711 moles of sucrose = 586.65 gms
so 586.65 gms of sucrose should be added to get the same molar concentration.
3] the solution which seems to me more concentrated is SUCROSE
and less concentrated is NaCl.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.