When 1.50g of magnesium metal is allowed to react with 200mL of 6.00M aqueous HC
ID: 854941 • Letter: W
Question
When 1.50g of magnesium metal is allowed to react with 200mL of 6.00M aqueous HCl, the temperature rises from 25.0 degrees Celsius to 42.9 degrees Celsius. Calculate delta H (in kilojoules) for the reaction, assuming that the heat capacity of the calorimeter is 776 Joules/degrees celsius, that the specific heat of the final solution is the same as that of water (4.18J/g degrees celsius), and that the density of the solution is 1.00 g/mL.
I'm stuck because I'm not sure what equation for delta H to use. I thought it would be equal to q, but I'm not sure how to go about that either.
Explanation / Answer
Mg + 2 HCl -------------> MgCl2 + H2
ASthis reaction goes on heat evolved in this reaction will goes to rise Temperature of calorimeter and of products.
so heat absorbed by calorimeter= 776*(42.9 -25 ) =13.89 KJ
heat absorbed by mixture = 4.18*(42.9-25)*m
where m is the mass of the solution
m=1.50 + 0.200*6*36.5 =45.3 g
heat absorbed by mixture = 4.18*(42.9-25)*45.3 =3.38 KJ
so total heat evolved =3.38 + 13.89 =17.27 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.