1a. Determine the quantity of heat that flows from a 25.0g sheet of aluminum foi
ID: 851936 • Letter: 1
Question
1a. Determine the quantity of heat that flows from a 25.0g sheet of aluminum foil as it cools from an oven temperature of 450 degrees Fahrenheit (232 C) to a room temperature of 70 degrees Fahrenheit (21 C) Answer in kilo-joules
b. If all of the heat from the aluminum foil in the part a could be transferred to a 250-mL glass of water at room temperature, what final temperature would the water achieve?
c. What if the heat released from the aluminum in part a was transferred to a 250-mL of liquid ethanol at room temperature? What final temperature would it achieve? How does this compare with water?
Explanation / Answer
Cp of aluminiuym=0.91 KJ/Kg-K
SO Heat transfer Q=0.025*0.91*(232-21)
=4.8 KJ
b.)mass of water=250 gram (density=1000 Kg/m^3)
4.8=0.25*4.18*(T-21)
T=25.59 C ans
c.)density of ethanol=789 kg/m^3
mass of ethanol=197.25 grams
Specific heat of ethanol=2.4 KJ/KG-K
4.8=0.197*2.4*(T-21)
T=31.15 C
Hence temperature of ethanol is higher then of water due to its less mass and specific heat
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.