A sample consisting of 2.00 mol of ideal gas molecules, for which CV m =(5/2) R
ID: 850326 • Letter: A
Question
A sample consisting of 2.00 mol of ideal gas molecules, for which CVm =(5/2)R, initially at p1 =111 kPa and T1=277 K, is heated reversibly to 356 K at constant volume. Calculate the final pressure, ?U, q, and w.A sample consisting of 2.00 mol of ideal gas molecules, for which CVm =(5/2)R, initially at p1 =111 kPa and T1=277 K, is heated reversibly to 356 K at constant volume. Calculate the final pressure, ?U, q, and w.
A sample consisting of 2.00 mol of ideal gas molecules, for which CVm =(5/2)R, initially at p1 =111 kPa and T1=277 K, is heated reversibly to 356 K at constant volume. Calculate the final pressure, ?U, q, and w. A sample consisting of 2.00 mol of ideal gas molecules, for which CVm =(5/2)R, initially at p1 =111 kPa and T1=277 K, is heated reversibly to 356 K at constant volume. Calculate the final pressure, ?U, q, and w.
Explanation / Answer
dU = dQ - dW where W = PdV
For constant volume process dV = 0
Thus W = 0
dU = dQ = nCv dT
Cv = 5/2 R = 5/2 * 8.314 = 20.79 J/K.mol
Q = 2* 20.79 * (356-277) = 41.58* 79 = 3.284 KJ
U = 3.284 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.