A sales representative normally closes on 80% of the presentations made. Assumin
ID: 3129941 • Letter: A
Question
A sales representative normally closes on 80% of the presentations made. Assuming the presentations are independent events, find the probability of each of the following occurrences: 2a) after four successful calls (deal was closed), the representative fails to close on the 5th attempt; 2b) representative has three failed calls (no sale closed) but then is successful (deal was closed) on 4th attempt; 2c) the first presentation that he closes the deal on will be one of the first three attempts; 2d) the representative makes four presentations and at least two of them will result in a closed deal.
Explanation / Answer
geometric distribution
a) P = 0.20^5-1 * 0.80 = 0.00128
b)
P = 0.20^4-1 * 0.80 = 0.0064
c)
P = 0.80 * 0.20 * 0.20 = 0.032
d)
please post it in a new question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.