This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. Ver
ID: 845455 • Letter: T
Question
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. Verify that the atomic mass of magnesium is 24.31, given the following information: 24Mg, mass = 23.985042 u; percent abundance = 78.99% 25Mg, mass = 24.985837 u; percent abundance = 10.00% 26Mg5 mass = 25.982593 u; percent abundance = 11.01% The average atomic mass is given as a weighted average of the atomic masses of each isotope, atomic mass = (atomic mass) times (fractional abundance) What is the fractional abundance of 24Mg?Explanation / Answer
78.99%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.