3. What mass of the compond CrO 3 (M=100.0) conatins 4.5 x 10 23 Oxygen atoms? 4
ID: 843801 • Letter: 3
Question
3. What mass of the compond CrO3 (M=100.0) conatins 4.5 x 1023 Oxygen atoms?
4. An 18.5 g sample of tin (M=118.7) combines with 10.0 g of sulfur ( M=32.07) to form a compound. what is the empirical formula?
5. A mixture is prepared by adding 50.0 mL of 0.200 M NaOH to 75.0 mL of 0.100 M NaOH. What is the [OH-] in the mixture?
6. What mass of NaHCO3 ( M=84.0) is required to completely neutralize 25.0 mL of 0.125 M H2SO4?
9. Which cation forms an insoluble chloride and insoluble sulfide?
(a) Ba2+ (b) Cu2+ (c) Mn2+ (d) Pb2+
10. Which 0.10 M (aq) soln. exhibits the lowest electrical conductivity?
(a) HC2H3O2 (b) HNO3
15. These substances have the same general molar mass, which has the lowest boiling point?
(a) CH3CH2CH3 (b) CH3OCH3 (c) CH3CH2OH
PLEASE EXPLAIN EVERYTHING FOR FULL CREDIT!
Explanation / Answer
3) moles of oxygen = no of atoms / avagadro number
moles of oxygen = 4.5 x 1023 / 6.023 x 1023
moles of oxygen atoms = 0.747
1 mole of Cr03 contains 3 moles of oxygen atoms
so
moles of Cr03 = moles of oxygen atoms / 3
moles of Cr03 = 0.747 /3
moles of Cr03 = 0.249
mass = moles x molar mass
mass of Cr03 = 0.249 x 100
mass of Cr03 = 24.9 grams
4)
moles of tin = mass / molar mass
moles of tin = 18.5 / 118.7
moles of tin = 0.1558
moles of sulfur = 10/32.07
moles of sulfur = 0.3118
ratio of tin / sulfur = 0.1558/0.3118
ratio of tin moles / sulfur moles = 1/2
so for 1 mole of tin there are 2 moles of sulfur
so the empirical formula is SnS2
5) moles of NaOH 1 = molarity x volume /1000
moles of NaOH 1 = 0.2 x 50 /1000 = 0.01
moles of NaOH 2 = 0.1 x 75 /1000 = 0.000.0175 75
total moles = 0.01 + 0.075
total moles = 0.0175
total volume = 50 + 75 = 125
conc of NaOH = molesx 1000/ volume
conc of NaoH = 0.0175 x 1000/ 125
conc of NaOH = 0.14 M
as NaOH is a strong base
[OH-] = [NaOH} = 0.14 M
so
[OH-] = 0.14 M
6) 2NaHC03 + H2S04 ----> Na2S04 + 2H2C03
so
moles of NaHC03 = 2 x mole sof H2S04
moles of NaHC03 = 2 x 0.125 x 25 /1000
moles of NaHC03 = 6.25 x 10-3
mass of NaHC03 = moles x molar mass
mass of NaHC03 = 6.25 x 10-3 x 84
mass of NaHC03 = 0.525 g
9) d) Pb+2
10) a ) HC2H302
15) (a) CH3CH2CH3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.