Learning Goal: To relate current, time, charge, and mass for electroplating calc
ID: 843513 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To relate current, time, charge, and mass for electroplating calculations.
Electroplating is a form of electrolysis in which a metal is deposited on the surface of another metal. To quantify electrolysis, use the following relationships.
Electric current is measured in amperes (A), which expresses the amount of charge, in coulombs (C), that flows per second (s):
1 A=1 C/s
Another unit of charge is the faraday (F), which is equal to a mole of electrons and is related to charge in coulombs as follows: 1 F=1 mol e?=96,500 C
How many coulombs of charge are needed to produce 74.9mol of solid zinc?
Explanation / Answer
Zn is in +2 state..so u need 2 electorns for one atom...
=> for 74.9 mol u nedd 74.9*2 = 149.8 moles of electrons....
charge on 1 mol electorns = 96500 C
=> total charge required is = 96500*149.8 C
= 14455700 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.