A). You are asked to prepare a 500.0 mL of a 0.750 M iron (III) chloride solutio
ID: 840048 • Letter: A
Question
A). You are asked to prepare a 500.0 mL of a 0.750 M iron (III) chloride solution from a bottle that contains that solid. How many grams of iron (III) chloride would be needed to make this solution? Show work please.
B) = 0.016 L
C) A student obtains 25.0 mL of a 5.00M solution of HCl in a large beaker. The student then proceeds to add 400.0 mL of distilled water to the solution in the beaker. What is the concentration(molarity) of the diluted solution in the beaker?
Extra Question for maxiumum points
A solution is made by dissolving 3.00 grams of potassium nitrate (KNO3) in 500.0mL of water. Calculate the total concentration (Molarity) of ions in this solution
SHOW ALL WORK PLEASE
Explanation / Answer
A) moles = MV ( V in liters) = 0.75 x 500/100 = 0.375
hence FeCl3 mass required = moles x mol wt of FeCl3 = 0.375 x 162.2 = 60.825 gm
hence 60.825 gm FeCl3 is taken and transferred into measuring cylinder and it is filled with water upto 500 ml mark. Thus we get required sol
C) we use formula M1V1 = M2V2 for dilution purpose
( 5 x 25/1000) = M2 x ( 25 + 400) /1000
M2 = 0.294 Molar
D) moles of KNO3 = mass /mol mass = 3 / 101.1 = 0.0297
Molarity = ( 0.0297 x 1000/500) = 0.059
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.