A).30 grams of calcium are ionoized to calcium ions. How manymoles of electrons
ID: 679255 • Letter: A
Question
A).30 grams of calcium are ionoized to calcium ions. How manymoles of electrons are removed from calcium atoms in thisionization process? B)The formula of some alcohol is C4H9OH.If the mass percentage of hydrogen in this alcohol is X%, then themass percentage of oxygen is...? C)When 4.60 g of some organic compound containing only C, H,and O was burned, 8.80 g of CO2 and 5.40 g of water were produced.Find the empirical formula in this compound A).30 grams of calcium are ionoized to calcium ions. How manymoles of electrons are removed from calcium atoms in thisionization process? B)The formula of some alcohol is C4H9OH.If the mass percentage of hydrogen in this alcohol is X%, then themass percentage of oxygen is...? C)When 4.60 g of some organic compound containing only C, H,and O was burned, 8.80 g of CO2 and 5.40 g of water were produced.Find the empirical formula in this compoundExplanation / Answer
We Know that : For 1mole of Ca for ionization it removes 2N electrons . 0.0075 molesof Ca for ionization it removes 0.015 x Nelectrons are removed . [ N = 6.023 x1023 electrons ] The mass % of H in the alcohol is = 10 x 1 gm/ 74 gm / mole x 100 = 13.51 % The mass% of O in the alcohol is = 16 gm / 74gm / mole x 100 = 21.62 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.