A galvanic (voltaic) cell consists of an electrode composed of aluminum in a 1.0
ID: 840035 • Letter: A
Question
A galvanic (voltaic) cell consists of an electrode composed of aluminum in a 1.0 M aluminum ion solution and another electrode composed of Silver in a 1.0 M ion solution, connected by a salt bridge. Calculate the standard potential for this cell at 25 C. Use following standard potential values: Al^+3 (aq) + 3e^- ------------> Al (s) = -1.66
Ag ^+ (aq) + e^- ------------> Ag(s) = +0.80
Ecell = ? V
Explanation / Answer
Al3+(aq) + 3Ag(s) ----> 3Ag+(aq) + Al(s)
so Eo= 1.66+0.8
=2.46 V
using nerst's equation,
E=Eo - (0.059/)*log([Ag+]^3/[Al3+])
= Eo - 0 (since concentrations are 1M)
= Eo
=2.46 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.