Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The standard enthalpy of deposition of an inorganic compound is -46.7 kJ / mol.

ID: 837556 • Letter: T

Question

The standard enthalpy of deposition of an inorganic compound is -46.7 kJ / mol. If the temperature at which this phase change occurs is 84.45 degree C, determine Delta S dep (in J / mol / K) for this compound. Report your answer to three significant figures. The entropy of deposition of an organic compound is -105.5 J / mol / K. If Delta H dep is -46.7 kJ / mol, determine the temperature (in K) at which this phase change occurs. Report your answer to two decimal places If the temperature of the surroundings is -41.74 Delta C, calculate the entropy change (in J/K) for the system (Delta S sys), surroundings (Delta S sur) and universe (Delta S universe) when 30.5 g of solid nitrous oxide (N2O) melts. Report your answers to two decimal places.

Explanation / Answer

1. Delta S dep = -5.52*10^2 J/mol-K

2. temperature = 442.65 K

3. Ssys = -258.484 J/mol-k

Ssurrounding = 552.707 J/mol-K

Suni = 294.223 J/mol-K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote