The standard enthalpy of atomization of an element is the energyrequired to conv
ID: 685061 • Letter: T
Question
The standard enthalpy of atomization of an element is the energyrequired to convert 1 mole of an element in its most stable form at25 centigrade to 1 mole of monatomic gas. Given that the standardenthalpy of atomization for sodium is 108.4 kJ mol-1,calculate the energy in kilojoules required to convert 1 mole ofsodium metal at 25 centigrade to 1 mole of gaseous Na+ions.Explanation / Answer
Ionization energy of Na = 495.8 kJmol-1 for Na(g)=> Na(g)+ + e- Na(s) => Na(g) delH = 108.4 kJ/mol Na(g) => Na(g)+ +e- delH = 495.8 kJ/mol ------------------------------------------------------------ Na(s) => Na(g)+ + e- delH = 108.4 + 495.8 = 604.2 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.