Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer all: save image to read better. 1) 2) 2b) 3) 4) 4b) 4c) A scientist wants

ID: 836359 • Letter: A

Question

Answer all:

save image to read better.

1)

2)

2b)

3)

4)

4b)

4c)

A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate, Na3PO4, for a laboratory experiment. How many grams of Na3PO4 will be needed to produce 675mL of a solution that has a concentration of Na+ ions of 1.50M? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Classify each substance as a strong acid, strong base, weak acid, or weak base. Drag the appropriate items to their respective bins. What salt is produced in each of the following neutralization reactions? HNO3(aq) + KOH(aq) rightarrow H2O(l) + ? HNO3(aq) + Ca(OH)2 (aq) rightarrow H2O(l)+? HCl(aq) + Ca(OH)2(aq) rightarrow H2O(l)+? HCl(aq) + KOH(aq) rightarrow H2O(l)+? Drag the appropriate items to their respective bins. The Haber-Bosch process is a very important industrial process. In the Haber-Bosch process, hydrogen gas reacts with nitrogen gas to produce ammonia according to the equation 3H2(g)+N2(g) rightarrow 2NH3(g) The ammonia produced in the Haber-Bosch process has a wide range of uses, from fertilizer to pharmaceuticals. However, the production of ammonia is difficult, resulting in lower yields than those predicted from the chemical equation. 1.50g H2 is allowed to react with 10.2g N2. producing 2.93g NH3. What is the theoretical yield for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the percent yield for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. It takes 50.0.J to raise the temperature of an 10.5g piece of unknown metal from 13.0 degree C to 25.0 degree C. What is the specific heat for the metal? Express your answer with the appropriate units. The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol . degree C. How much energy would it take to raise the temperature of 10.5g of silver by 13.8 degree C ? What is the specific heat of silver?

Explanation / Answer

Ans:

1) 104.684 g

2) Weak acids: HF, HCN, CH3COOH, HCOOH

Strong acids: HBr, HClO3, HNO3, H2SO4, HI, HCl

Weak bases: NH3, CH3NH2, (CH3)2NH

Strong bases: NaOH, CsOH, KOH, Ba(OH)2, LiOH, Ca(OH)2

2 b)

a- KNO3

b - Ca(NO3)2

c- CaCl2

d- KCl

3) Check for limiting reactant:
molar mass H2 = 2.0g/mol
1.5g H2 = 1.5/2 = 0.75 mol H2
This will react with 0.75*3 = 2.25 mol N2

Molar mass N2 = 28g/mol
10.2g N2 = 10.2/28 = 0.364 mol N2
You have insufficient N2 - this is the limiting reactant .

From the equation:
3 mol N2 will produce 2mol NH3
0.364 mol N2 will produce 0.364*2/3 = 0.243 mol NH3
Molar mass NH3 = 17g/mol
0.243 mol = 0.243*17 = 4.131g NH3 = theoretical yield

You produced 2.93g NH3
% yield = 2.93/4.131*100 = 70.927%

4)

a) 396.825 J/kg degree C

b) 34.052 J

c) 235.009 J/kg degree C

take a look at this :

http://s1270.photobucket.com/user/sunitswn91/library/solution/details?sort=3&page=1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote