An orange paint is colored by a mixture of red lead (Pb3O4) and school bus yello
ID: 831237 • Letter: A
Question
An orange paint is colored by a mixture of red lead (Pb3O4) and school bus yellow
(PbCrO4), and contains 16.18% Pb by weight.
a. What is the maximum amount (in units of g) that you could put into a swimming
pool (3m x 5m x 8m) to ensure that any lead leached into the water would remain
below the WHO drinking water standard for lead of 10 ppb?
b. If the paint contains 2.32% Cr by weight, calculate the relative ratio of Pb3O4 and
PbCrO4.
Explanation / Answer
a.Volume of tank=3*5*8=120m3
Mass of watre in tank= density*volume=1000*120
=1.2*105 kg
Mass of lead at conc 10 ppb=(1.2*105)*10/109
=0.0012kg
=1.2g
Let m be the mass of paint.
16.18% of m=1.2
m=1.2/0.1618=7.417g
b.Let us consider 100g of paint.
Mass of lead=16.18g
Moles of lead=16.18/207=0.07816moles
Mass of Cr=2.32g
Moles of Cr=2.32/52=0.0446
Moles of PbCrO4=moles of Cr=0.0446mol
Moles of Pb remaining=0.07816-0.0446=0.03356 mol
Moles of Pb3O4=0.03356/3=0.0112
Ratio: Moles of Pb3O4 /Moles of PbCrO4=0.0112/0.0446=0.2511
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.