The compound ethanolamine, HOCH2CH2NH2, is a weak base. If 49.5 mL of a 0.029 M
ID: 831215 • Letter: T
Question
The compound ethanolamine, HOCH2CH2NH2, is a weak base. If 49.5 mL of a 0.029 M solution of ethanolamine is titrated with 0.100 M hydrochloric acid..
3.) What would be the PH at the beginning of this titration? (Kb=3.1*10^-5)
4.) How many mL of HCL will be needed to reach the equivalence point?
5.) What would be the pH at the equivalence point?
6.) What would be the pH when 10 more mL of hydrochloric acid was added past the equivalence point?
Please show all work (as much as possible). I am really struggling with understanding titration problems. Thanks so much for all your help! :-)
Explanation / Answer
3) HOCH2CH2NH2 + H2O <------> HOCH2CH2NH3+ + OH-
initial moles = 0.029 x 49.5/1000 = 0.0014355 , 0 0
at equi 0.0014355-x x x
Kb = [HOCH2CH2NH3+][OH-]/[HOCH2CH2NH2]
3.1 x 10^-5 = ( x/0.0495)^2/( 0.0014355-x)/0.0495
x = 0.0000462 = OH- moles , [OH-] = (0.0000462/0.0495) = 0.0009394
pOH = -log ( 0.0009394) =4 , pH = 14-4 = 10
4) at equivalence point HCl moles = base moles
0.1 x V = 0.0014355 , V = 0.014355 L = 14.36 ml
5) HOCH2CH2NH2+ H+ <----> HOCH2CH2NH3+
at equi we have HOCH2CH2NH2 all consumed and hence moles of HOCH2CH2NH3+ = 0.014355
now back reaction occurs , total vol = 0.0495+0.014355 = 0.064
HOCH2CH2NH3+ <----> HOCH2CH2NH2 + H +
Ka = [HOCH2CH2NH2][H+]/[HOCH2CH2NH3+]
Ka = Kw/Kb(base) = 10^-14/3.1x10^-5 = 3.226 x 10^-10
Ka = 3.226 x 10^-10 = ( x/0.064)^2 /( 0.0014355-x)/0.064
x = 1.722x 10^-7 = H+ moles , [H+] = ( 1.722 x 10^-7 /0.064) = 2.69 x 10^-6
pH = -log ( 2.69 x 10^-6) = 5.57
6) when 10 ml more is added past equivalence point we have excess acid
total vol = 24.36+49.5 = 74 ml = 0.074 L
excess H+ = ( 0.024355 x 0.1 - 0.0014355) = 0.001
[H+] = ( 0.001/0.074) = 0.0946
pH = -log ( 0.0946) = 1.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.