A) You are using a Geiger counter to measure the activity of a radioactive subst
ID: 830560 • Letter: A
Question
A) You are using a Geiger counter to measure the activity of a radioactive substance over the course of several minutes. If the reading of 400. counts has diminished to 100. counts after 62.6minutes , what is the half-life of this substance?
B) An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20hours . If 41.9g of the substance is currently present, what mass A0 was present 8.00 hours ago?
C) Americium-241 is used in some smoke detectors. It is an alpha emitter with a half-life of 432 years. How long will it take in years for 45.0% of an Am-241 sample to decay?
D) A fossil was analyzed and determined to have a carbon-14 level that is 20% that of living organisms. The half-life of C-14 is 5730 years. How old is the fossil?
Explanation / Answer
A)Here, [A0]=400
[A]=100
Time, t=62.6 min
ln([A]/[A0])=-kt
ln(1/4)=-k*62.6
k=0.0221 min-1
Half life=0.693/k=0.693/0.0221
=31.3 min
B)T1/2=3.20hrs
k=0.693/T1/2=0.693/3.20=0.217 hrs-1
[A]=41.9g
ln([A]/[A0])=-kt
ln(41.9/[A0])=-0.217*8
41.9/[A0]=0.177
[A0]=236.9g
C)t1/2=432 yrs
k=0.693/432=1.604*10-3 yrs-1
[A]=0.45[A0]
[A]/[A0]=0.45
ln([A]/[A0])=-kt
ln0.45=-1.604*10-3t
t=497.8yrs
D)t1/2=5730 yrs
k=0.693/5730=1.209*10-4 yrs-1
[A]=0.20[A0]
[A]/[A0]=0.20
ln([A]/[A0])=-kt
ln0.20=-1.209*10-4t
t=13,307yrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.