Experimentally, acetate buffer HC2H3O2-C2H3O2^- can be prepared in different way
ID: 827051 • Letter: E
Question
Experimentally, acetate buffer HC2H3O2-C2H3O2^- can be prepared in different ways. a. Calculate the approximate pH of an acetate buffer solution prepared by mixing equal volumes of 0.10 M HC2H3O2 and 0.10 M NaC2H3O2 (Ka, HC2H3O2 = 1.8 x 10^-5). Show your work. b. If an acetate buffer solution was going to be prepared by neutralizing HC2H3O2 with 0.10 M NaOH, what volume (in mL) of 0.10 M NaOH would need to be added to 10.0 mL of 0.10 M HC2H3O2 to prepare a solution with pH = 5.5 ? Show your work.
Explanation / Answer
(a) [NaC2H3O2] = [HC2H3O2] = 0.10/2 = 0.05 M
pH = pKa + log([NaC2H3O2]/[HC2H3O2])
= -log Ka + log([NaC2H3O2]/[HC2H3O2])
= -log(1.8 x 10^(-5)) + log(0.05/0.05)
= 4.74
(b) Initial moles of HC2H3O2 = 10.0/1000 x 0.10 = 0.001 mol
Let a be the volume of NaOH added
Moles of NaOH added = a/1000 x 0.10 = 0.0001 mol
HC2H3O2 + NaOH => KC2H3O2 + H2O
Moles of HC2H3O2 left = 0.001 - 0.0001a mol
Moles of NaC2H3O2 formed = moles of NaOH added = 0.0001a mol
pH = pKa + log([NaC2H3O2]/[HC2H3O2])
= -log Ka + log(moles of NaC2H3O2/moles of HC2H3O2)
5.5 = -log(1.8 x 10^(-5)) + log(0.0001a/(0.001 - 0.0001a))
log(0.0001a/(0.001 - 0.0001a)) = 0.75527
0.0001a/(0.001 - 0.0001a) = 10^0.75527 = 5.692
0.0006692a = 0.005692
a = 8.51
Volume of NaOH = a = 8.51 mL = 8.5 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.