A. How many moles of Nitrogen should 1.0 L of Stock solution contain? B. How man
ID: 825083 • Letter: A
Question
A. How many moles of Nitrogen should 1.0 L of Stock solution contain?
B. How many moles of KNO3 should 1.0 L of stock solution contain?
C. How many grams of KNO3 will you have to weigh out to prepare 1.0 L of stock solution? (Show ALL work!) (Reminder: the concentration of stock must be known to 3 significant figures!)
2. Another Stock solution you may have to prepare must contain 80.0 mg Phosphorus /L. Using steps similar to those used for Nitrogen Stock solution in Question 1, find how many grams of Potassuim Dihydrogen Phosphate (KH2PO4 ) you will need to weigh out to prepare 1.0 L of such Stock solution
Explanation / Answer
1)
concentration of KNO3 = concentration of N (as there is only one mole of N in one mole of KNO3)
A) concentration of N = 150 mg N/L
B) moles of KNO3 = 150 * 10^-3 / 101
= 0.00148 moles = 1.48 milimoles
C) 150 mg
2) moles of Phosphorous = 80 / 31
= 2.58 milimoles
now, there is one mole of Phosphorous in one mole of KH2PO4
:. moles of KH2PO4 = 2.58 milimoles
:. weight of KH2PO4 required = 2.58 * 136 mg
= 350.88 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.