A solution calorimeter has a heat capacity of 94.82 J/K. It contains 100.0 mL of
ID: 823501 • Letter: A
Question
A solution calorimeter has a heat capacity of 94.82 J/K. It contains 100.0 mL of a solution that is 3.0 M in H2SO4 and 0.02500 M in Fe2+. This solution has a heat capacity density of 0.232 J K-1 mL-1. 0.07900g of powdered KMnO4 (FW = 158.034 g/mol) was introduced into the calortimeter giving a resulting Temperature change of + 2.44K. The reaction taking place is:
KMnO4 (s) + 5 Fe 2+ (aq) + 8 H+ (aq) ---> Mn2+ (aq) + 5 Fe 3+ (aq) + K (aq) + 4 H2O (l)
Determine the standard enthalpy of reaction for this reaction.
Explanation / Answer
Heat absorbed by solution = volume x heat capacity density x temperature change
= 100.0 x 0.232 x 2.44 = 56.608 J
Heat absorbed by calorimeter = heat capacity x temperature change
= 94.82 x 2.44 = 231.3608 J
Heat released by reaction = heat absorbed by solution + heat absorbed by calorimeter
= 56.608 + 231.3608 = 287.9688 mol
Moles of KMnO4 = mass/molar mass of KMnO4
= 0.07900/158.034 = 0.000499892 mol
Enthalpy of reaction = -heat released/moles of KMnO4
= -287.9688/0.000499892
= -576062 J/mol = -576 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.