A solid, horizontal cylinder of mass 13.8 kg and radius 1.00 m rotates with an a
ID: 778627 • Letter: A
Question
A solid, horizontal cylinder of mass 13.8 kg and radius 1.00 m rotates with an angular speed of 7.50 rad/s about a fixed vertical axis through its center. A 0.250-kg piece of putty is dropped vertically onto the cylinder at a point 0.900 m from the center of rotation and sticks to the cylinder. Determine the final angular speed of the system. rad/s Need Help? Read It + -13 points SerCP11 8.P.070 My Notes Ask Your Teacl A student sits on a rotating stool holding two 2.8-kg objects. When his arms are extended horizontally, the objects are 1.0 m from the axis of rotation and he rotates with an angular speed of 0.75 rad s. The moment of inertia o the student plus stool is 3.0 kg·m2 and is assumed to be constant. The student then pulls the Ob ects ho izontal y t .27 m or the rotation axis. (a) Find the new angular speed of the student. rad/s (b) Find the kinetic energy of the student before and after the objects are pulled in before afterExplanation / Answer
1)
let
M = 13.8 kg, R = 1.00 m
wi = 7.50 rad/s
m = 0.25 kg
r = 0.9 m
wf = ?
Apply conservation of angular momentum
If*wf = Ii*wi
wf = Ii*wi/If
= (0.5*M*R^2)*wi)/(0.5*M*R^2 + m*r^2)
= (0.5*13.8*1^2)*7.5/(0.5*13.8*1^2 + 0.25*0.9^2)
= 7.29 rad/s
2)
Apply conservation of angular momentum
If*wf = Ii*wi
wf = Ii*wi/If
= (3 + 2*2.8*1^2)*0.75/(3 + 2*2.8*0.27^2)
= 1.89 rad/s
b) KE_before = (1/2)*Ii*wi^2
= (1/2)*(3 + 2*2.8*1^2)*0.75^2
= 2.42 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.